A közgazdaságtan egyik alapelve, hogy a lehetőségek nem oszlanak el arányosan. Közérthető nyelven:egy adott lehetőség, mindig csak egy szűkebb csoport számára érhető el, a többség nem élhet vele.
A Pekingi Egyetemen az egyik közgazdász professzorom ezt a jelenséget a következőképp mutatta be:
„Ha nézelődünk egy felvonuláson, lábujjhegyre állunk, hogy a tömegből kimagasodva könnyebben lássuk, amit szeretnénk. A magasságunk előnyhöz juttat bennünket. Azonban, ha minden ember lábujjhegyre állna, ez az előnyünk elveszne és végül mindenki csak elfáradna. Mi ilyenkor a helyes döntés? Ülj le és pihenj! Majd csak akkor állj fel, ha már mindenki elfárad, akkor próbálkozz, hiszen így újból nálad a magasság előnye.”
Egy másik példával Kínában közismert egy fogalom: “Gazdálkodjunk közösségben.” Ezt a fogalmat a közgazdaságtan nem tartja működőképesnek.
Egyszerűbben ezt így mutatnánk be: Ha egy földműves jó szezont zár és bőséges volt az aratás, sok pénzt keres. Ha az összes földműves jó szezont zár, senki nem tudja megfelelő áron értékesíteni a terményeit és mindenki tönkremegy.
A tömegek sosem részesedhetnek egyenlő arányú, nagy nyereségben, mivel csak „sodródnak az árral”. Ellenben vannak olyanok, akik okosan, gondos tervezés nyomán szembeszállnak a sodrással így ők nagyobb nyereségekre szert tehetnek.
Napjainkban a Microsoft, vagy például az Alibaba milliárdos tulajdonosi körrel rendelkezik. Azonban megfigyelhető, hogy ezek nem új tulajdonosok, akik a már befutott cégek nyomán szerezték tőzsdén a vagyonukat. Mivel a cégek zártkörű, magántőke alapú befektetési társaságokként indultak, a kezdő tulajdonosi kör már a cégformával megteremtette a lehetőséget, hogy minőségi projekteken keresztül nagyobb vagyonhoz jussanak.
Egy sikeres befektető mindig saját maga számára teremti meg a legkedvezőbb befektetési lehetőségeket, illetve képes egy adott, mások által elutasított befektetési lehetőséget más perspektívából nézni, így kihozva abból a maximumot.
Warren Edward Buffett (Amerika második leggazdagabb embere, a világ egyik legnagyobb magántőke alapú befektetési társaságának élén áll) a következőket mondta: “A tőzsdei hírek és a tőzsdei szakvélemények mind a hétköznapi emberek számára szólnak. Az igazi befektetők nem alkalmazzák ezeket az információkat, üzleti, vagy befektetési döntéseik kapcsán.”
-Qu Lei, Az Innovation Capital Global Ltd. ügyvzetője-
(Ha hasznosnak találja az itt olvasottakat, like-olja facebook oldalunk! https://www.facebook.com/innocapital/)